Sziasztok!
A 4 napos kirándulás küvetkező állomása a Zsadány-Biharugra szakasz volt. Mint az előző posztban már említettem, előző nap megérkeztem Biharugrára a madárvártába és másnap Géza barátommal együtt indultunk erre a szakaszra. Első lépésként busszal átmentünk Zsadányba, majd onnan indultunk visszafelé Ugrára.
Még Zsadányban összefutottunk az egyik természetvédelmi őrrel a KNPI-től. Kis beszélgetés és műtárgy megnyitás után elváltak útjaink.
Vizet kellett engedni a csatornába
A szolgálati autó
Továbbhaladva egy szép változatos tájat találtunk. Váltották egymást a szikesek, a tölgyesek, a nádasok. Érdemes elnézni erre a tájra, maradandó élményt fog nyújtani. Az egyik tölgyesben nagy döggombát sikerült találni, amit valamikor nagyon régen találtunk legutóbb.
Érdemes vigyázni vele. Mérgező faj. De azért szép gomba
Továbbhaladva hamarosan Geszt határában voltunk. A kéktúra ebből az irányból egy régi temető felől visz be a településre. Ugyan a területet mostanság tisztították meg a fáktól és a cserjéktől, azért még hagy kívánnivalót maga után a munka. Bár magamról tudom, hogy nem egyszerű visszaszorítani a növényzetet úgy, hogy ne legyen mégnagyobb erdő utána. Sok sikert a munkához.
A sírok jelentős része az 1800-as évekbeli, pár van, amibe 1940 környékén temettek. Sokon rajta van a felírat, hogy mi is volt a foglalkozása az illetőnek.
Báthory László, Nagy Gyantéi tanító, tartalékos honvéd főhadnagy sírja. Sajnos beszakadva.
Ebben a temetőben találhatjuk meg a Tisza kriptát is. Érdemes körülnézni ezen a területen. Sajnos bemenni nem lehetett, bár jogos az is, hogy hadjuk a holtakat békében nyugodni. Viszont ami nagyon nem tetszett, hogy a kripta környéki fákat ki akarják vágni. Mind meg volt jelölve. Ha én nyugodnék ott, biztosan kijönnék kiosztani pár pofont, hogy hagyják meg az árnyékot.
A Tisza kripta
Geszt felé haladva sírok között járunk egy darabig. A takarítás miatt sajnos olyan dolgok is a felszínre kerültek amiknek a föld alatt lenne a helye.
Sírok között
Öreg tölgyfa a temető szélén. A borostyánt levágták róla, pedig az is szép lehetett
A falut a kéktúra elkerüli, a szélén visz el. Sok a kisebbség, ami nem feltétlenül lenne baj, de elmondások szerint sok a falopás és a probléma velük. A Tisza kastély az elmúlt években iskolaként és óvodaként működött. Ez meg is látszik rajta, de a felújítást megkezdték. A kastély egyik őre szívesen körbevezetett minket a kastély körül és mesélt is dolgokat. Elmondta, hogy azért, hogy a kastély visszakapja eredeti állapotát a falu kapott egy iskolát és egy tornatermet (800 m2-es tornaterem). A kastélyra 1,2 milliárd Ft-ot fordítanak. Pár év múlva érdemes lesz elmenni ismét megnézni.
Arany János emlékház. Tanítóként dolgozott a Tisza családnál és itt alkotott.
A kastély. Ráfér a renoválás, de tényleg gyünyörű lehetett anno. Tisza Kálmán miniszterelnök úr a bal oldali erkélyen fogadta a vendégeket.
Jut eszembe. A pecsétet sikerült kihelyezni a kastély bejáratához, nem kell keresgélni a városban pecsétet. Szóval nyugodtan lehet menni a kastélyhoz.
A kastély két platánja. A legenda szerint amikor ültették, két bivalyt vágtak le és temették alá, hogy jobban, gyorsabban nőjenek. Akkor ültették, amikor a kastélyt építették (az 1760-70-es években). Úgy néz ki bevált a taktika, a fák szépek. Más források szerint nem bivalyt, hanem szürke marhát ástak alájuk.
Gesztet elhagyva szántóföld között vezet az út cca. pár km-en keresztül, de utána megkezdődik a mocsarasabb terület. Az már érdekesebb.
Nádvágás
No az út itt vezetne. Egy rövid szakaszon felmentünk inkább a gátra. Az ökörfarkkóró külön jól néz ki. Nagyobb, mint Géza.
Itt azért lett volna lehetőség rá, hogy a Hanwag bakacs is megmerüljön.
A Biharugrai Bölöny kastély
Errefelé élő történetei vannak a kastélyoknak. Trianon idejében francia mérnökök érkeztek a határ vonalát kijelölni. A helyiek elbeszélése alapján az eredeti cél az volt, hogy egyenesen húzzák a határt, de a gróf megvendégelte minden jóval a mérnököket. A grófnak volt az elbeszélések szerint két szép lánya (képeket nem találtam róluk, hogy meggyőződjek róla tényleg szépek voltak -e). A lányoknak az apjuk kiadta az ukászt, hogy vessék be magukat, hogy a birtok egyben maradjon. A lányok be is vetették magukat, így a határ vonalát máshol húzták meg a franciák.
Mondjuk nem tudom. Nemigen kértem volna ilyet a lányaimtól (amik mondjuk nincsenek is, tehát ehhez hasonló problémával nem kell szembenéznem).
Az ominózus határkiigazítás. Így maradt meg a Bölöny családnak (és Magyaroszágnak) Szilaspuszta
Másik érdekesség. Sok kis faluban jártam már és mindenhol barátságások voltak az emberek. Mindig volt kivel beszélgetni. Viszont itt él még néhány szokás, amivel máshol nem találkoztam. Ugye a pecsétek jó része kocsmákban található meg, így sikerült elérni, hogy a túra ideje alatt lassan többet jártam kocsmában, mint az elmúlt 5 évben. Biharugrán a Makk Hetes a pecsételőhely. Kint leülve, aki a kocsmába érkezik mindenki mindenkivel kezet fog. Ha ismeri, ha nem. A Madárvártában Zsuzsa jelezte is, hogy errefelé így szokás, ne lepődjjünk meg. Időigényes, de jó szokás.
Tájház Biharugrán
No, ebből lehetne igen szép tájházat csinálni, de állítólag egy helyi gazdáé, aki foglalkozni nem foglalkozik vele
Ennyi lett volna ez a túra. Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt a területet
Sziasztok!